Corps Commanders

 

2017-2018              Brad Sauer                           Harker Heights, TX

2016-2017              Cecille Sorio                       San Antonio, TX

2015-2016              Alyssa Michalke                  Schulenburg, TX

2014-2015              David Trigg                          San Antonio, TX

2013-2014              Eric Gil                                 Poway, CA

2012-2013              Marquis Alexander             Houston, TX

2011-2012              Patrick Reeves                     Katy, TX

2010-2011              David Keim                          College Station, TX

2009-2010              Brent Lanier                        Katy, TX

2008-2009              Jordan Reid                         Whitehouse, TX

2007-2008              Nick Guillemette                Kempner, TX

2006-2007              Jackson Dashiell                 Plano, TX

2005-2006              Matt Ockwood                    Austin, TX

2005-2005              Kyle Tobin (Spring)            Richmond, TX

2004-2004              John Huffman (Fall)           College Station, TX

2003-2004              Will McAdams                    Colorado City, TX

2002-2003              Spence Pennington             Raymondville, TX

2001-2002              Joe Dickerson                     Andrews, TX

2000-2001              Mark A. Welsh                    Austin, TX

1999-2000              Forrest C. Lane                   Kennadale, TX

1998-1999              Tase E. Bailey                      Dallas, TX

1997-1998              Daniel M. Feather               Menard, TX

1996-1997              Stephen R. Foster                Arp, TX

1995-1996              Tyson T. Voelkel                  Brenham, TX

1994-1995              Matthew P. Segrest              Bryan, TX

1993-1994              William J. Haraway              Harlingen, TX

1992-1993              Matthew J. Michaels             Houston, TX

1991-1992              John B. Sherman                   Victoria, TX

1990-1991              Jonathan D. Whittles           Cloverdale, OR

1989-1990              Matthew C. Poling                San Antonio, TX

1988-1989              Todd M. Reichert                  Arlington, TX

1987-1988              Patrick W. Thomasson         Athens, GA

1986-1987              Garland W. Wilkinson         Littlefield, TX

1985-1986              Curt A. Van De Walle           Hondo, TX

1984-1985              Charles H. Rollins III          New Oxford, PA

1983-1984              Preston C. Abbott                 Longview, TX

1982-1983              Michael W. Holmes               Grand Prairie, TX

1981-1982              Charles K. Castleberry         Lake Jackson, TX

1980-1981              Kenneth B. Cross                   Richardson, TX

1979-1980              William D. Dugat III            Weslaco, TX

1978-1979              Robert J. Kamensky               San Angelo, TX

1977-1978              Michael H. Gentry                 Huntsville, TX

1976-1977              Robert W. Harvey                  Houston, TX

1975-1976              Joseph M. Chandler, Jr          San Antonio, TX

1974-1975              Ricky A. Gray                          Dallas, TX

1973-1974              Charles S. Eberhart                Dallas, TX

1972-1973              Ronald L. Krnavek                 Corpus Christi, TX

1971-1972              Thomas M. Stanley                 Mount Pleasant, TX

1970-1971              Van H. Taylor                          Temple, TX

1969-1970              Matthew R. Carroll                El Paso, TX

1968-1969              Hector Gutierrez                    Laredo, TX

1967-1968              Lonnie C. Minze                     Houston, TX

1966-1967              Eddie J. Davis                          Henrietta, TX

1965-1966              Ralph B. Filburn III               San Angelo, TX

1964-1965              Neil L. Keltner                        Lansing, MI

1963-1964              Paul A. Dresser                        Corsicana, TX

1962-1963              William D. Nix, Jr.                  San Antonio, TX

1961-1962              James W. Cardwell                   Luling, TX

1960-1961              Sydney W. Heaton                    Tyler, TX

1959-1960              William B. Heye, Jr.                 San Antonio, TX

1958-1959              Donald R. Cloud                      Kerens, TX

1957-1958              Jon L. Hagler                             La Grange, TX

1956-1957              Jack H. Lunsford                       Houston, TX

1955-1956              Larry B. Kennedy                      Houston, TX

1954-1955              Jessie F. Ford                              Lubbock, TX

1953-1954              Frederick H. Mitchell               Galveston, TX

1952-1953              Weldon D. Kruger                     Brenham, TX

1951-1952              Eric W. Carlson                          Elgin, TX

1950-1951              Alfred D. Martin, Jr.                  Dallas, TX

1949-1950              Doyle R. Avant, Jr.                     Laredo, TX

1948-1949              Marvin R. McClure, Jr.             Texarkana, TX

1947-1948              William L. Brown                       Cleburne, TX

1946-1947              Edward D. Brandt                       Houston, TX

1945-1946              Charles R. West  (Fall)               Marianna, AR

                                Eli F. Baker (Spring)                   Wichita Falls, TX

1944-1945              George Strickhausen III             Galveston, TX

                                Robert L. Butchofsky                  Ysleta, TX

1943-1944              John M. Mullins                           Carrizo Springs, TX

1942-1943              Walter W. Cardwell, Jr.               Luling, TX

1941-1942              Tom S. Gillis                                 Fort Worth, TX

1940-1941              William A. Becker                       Kaufman, TX

1939-1940              Durwood B. Varner                     Cottonwood, TX

1938-1939              David B. Thrift                            San Antonio, TX

1937-1938              Appleton D. Justice                     Post, TX

1936-1937              Louis E. Lee                                  Houston, TX

1935-1936              Earle D. Button                            Houston, TX

1934-1935              Joe C. McHaney                            San Antonio, TX

1933-1934              George V. Holmes                        Gonzales, TX

1932-1933              Jim W. Aston                                 Farmersville, TX

1931-1932              August C. Moser, Jr.                     Dallas, TX

1930-1931              Frank E. Bortle                             Longview, TX

1929-1930              Joseph H. Taylor                           Dallas, TX

1928-1929              William P. Patton, Jr.                   Lockhart, TX

1927-1928              Lacy N. Bourland                         Clarendon, TX

1926-1927              Robert L. Edgar                            Cleburne, TX

1925-1926              William M. Pinson                       Forney, TX

1924-1925              Frank M. Stubbs, Jr.                     Robstown, TX

1923-1924              Herman L. Roberts                      Corsicana, TX

1922-1923              John C. Mayfield                          Huntsville, TX

1921-1922              Paul C. Franke, Jr.                       El Campo, TX

1920-1921              Bonner H. Barns                          Coleman, TX

1919-1920              Waller T. Burns                            Houston, TX

1918-1919              Douglas W. Howell                      Bryan, TX

1917-1918              Harry C. Knickerbocker            Austin, TX

1916-1917              Jack C. Shelton                            Brownwood, TX

1915-1916              Thomas F. Keasler                       Mineral Wells, TX

1914-1915              Ernest N. Hogue                          Paris, TX

1913-1914              Virgil V. Parr                               Waelder, TX

1912-1913              Robert E. Baylor                         Montell, TX

1911-1912              Theo G. Huth                               San Antonio, TX

1910-1911              Herbert M. Pool                          Clifton, TX

1909-1910              Arland L. Ward                            Houston, TX

1908-1909              David M. Shearer                         Lufkin, TX

1907-1908              Richard H. Standifer                  Greenville, TX

1906-1907              Walter G. Moore                          Paris, TX

1905-1906              Edward C. Arnold                       Graham, TX

1904-1905              Marion S. Church                        McKinney, TX

1903-1904              James E. Pirie                               Parita, TX

1902-1903              Lawrence W. Wallace                  Garfield, TX

1901-1902              Victor H. Foy                                Baird, TX

1900-1901              Walter T. Garbade                       Witting, TX

1899-1900              William I. Bryan                          Houston, TX

1898-1899              Edwin J. Kyle                                Kyle, TX

1897-1898              Gus Newton                                  Unk

1896-1897              Charles C. Todd                           Jefferson, TX

1895-1896              C.M. Park                                      Dallas, TX

1894-1895              Asa U. Smith                                Huntsville, TX

1893-1894              Frank N. Houston                       Holland, TX

1892-1893              Bert C. Parsons                           Kerrville, TX

1891-1892              Edgar Wright                               Paris, TX

1890-1891              Clifford R. Morrill                     Austin, TX

1889-1890              Sam H. Hopkins                          Waelder, TX

1888-1889              Edward W. Hutchinson              Denton, TX

1887-1888              Walter H. Allen                           Marlin, TX

1886-1887              John B. Hereford                         Dallas, TX

1885-1886              Frederick E. Giesecke                 New Braunfels, TX

1884-1885              Robert M. Rutherford                Seagoville, TX

1883-1884              Elijah R. Pennington                  Cleburne, TX

1882-1883              William E. Mosely                       Jefferson, TX

1881-1882              David Rice                                    Houston, TX

1880-1881              Silus A. Hare                                Sherman, TX

1879-1880              William H. Brown                       Navasota, TX

1878-1879              Charles Rogan                             Giddings, TX

1877-1878              Charles Rogan                             Giddings, TX

1876-1877              Alva P. Smyth                               Mexia, TX